Szigorú megtorlás jöhet Ukrajnával szemben – nem is akárkitől
Kijev január 1-jén tette meg a lépést, hogy megszakítsa az Oroszország Ukrajna elleni háborújának finanszírozását segítő bevételeket.
Az ukrajnai háború kezdete óta először jár hivatalos látogatáson Pekingben az ukrán külügyminiszter. Nem is véletlenül.
Nyitókép: Az ukrán külügyminiszter a washingtoni NATO-csúcsra érkezik 2024. július 11-én / fotó: Jakub Porzycki / NurPhoto via AFP
Dmitro Kuleba kedden érkezett a kínai fővárosba, ezzel megkezdte háromnapos hivatalos látogatását az ázsiai országban. Vang Ji kínai külügyminiszter meghívására érkezett, és mint útja előtti nyilatkozatában írta: „kiterjedt, részletes, érdemi tárgyalásokat folytat" majd a béke elérésének módjáról.
Az ukrán külügyminiszter leszögezte: el kell kerülni a versengő béketerveket,
a cél az, hogy Kijev és Peking közvetlen párbeszédet folytasson, és megismerje a másik álláspontját
– írja a Szabad Európa rádió angol nyelvű honlapja.
A portál emlékeztet: Kína közeli kapcsolatot ápol Oroszországgal, és távolságtartóan viselkedik Ukrajnával szemben a háború 2022-es berobbanása óta, alkatrészeke szállít az orosz piacra, amelyeket az orosz hadsereg tud hasznosítani, és felvásárolja az orosz nyersolajat és földgázt, amellyel bevételhez juttatja a Kremlt a háború finanszírozására.
Az ukrán béketervet promotáló júniusi svájci békekonferencián Kína nem képviseltette magát, ugyanakkor egy saját hatpontos békekezdeményezéssel állt elő. Erre Zelenszkij elnök azzal vádolta Pekinget, hogy szándékosan meg akarja osztani a nemzetközi közösséget, és gyengíti a svájci konferencia súlyát azzal, hogy távol marad.
Ukrajna egyébként a háború előtti években intenzíven építette kapcsolatait Kínával,
hiszen az orosz gazdasággal való szimbiózisát leépítve új piacokat, új kereskedelmi partnereket keresett – ezt Kijev új szövetségesei, az Egyesült Államok és Európa nem nézték jó szemmel.
--